Wprowadzamy zdrowe nawyki - od czego zacząć?

Postanowione — chcesz zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. Od czego jednak zacząć? Jakie zmiany przyniosą odczuwalne efekty? Oto krótki przewodnik.

Jak żyć zdrowo?

Wprowadzamy zdrowe nawyki - od czego zacząć?

  1. Nie zapominaj o śniadaniu

Wielu osobom apetyt nie dopisuje o poranku, jednak warto wdrożyć nawyk jedzenia niewielkich, ale pełnowartościowych śniadań. Dzięki temu nabierzesz energii i unikniesz napadów głodu na wieczór. 

  1. Pamiętaj o regularności posiłków

Jedzenie o stałych porach nadaje metabolizmowi tempo, oraz ogranicza niepohamowaną ochotę na słodycze. 

  1. Zwracaj uwagę na to, co jesz

Odstaw słone przekąski, zupki chińskie i sklepowe słodycze, ponieważ są źródłem substancji, które działają niekorzystnie na organizm. Słodycze zastąp suszonymi owocami i orzechami, naucz się w domu przygotowywać zdrowe przekąski. Być może przeżyjesz zaskoczenie, jakie to może być pyszne

  1. Pij wodę

Szacuje się, że należy wypijać dziennie co najmniej 1,5 – 2 litry wody. Dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej, co znajdzie swoje odzwierciedlenie również w wyglądzie!

  1. Ruszaj się

Regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność organizmu, kondycję, oraz dotlenia mózg. Co więcej, ruch jest bardzo ważny dla zachowania dobrego samopoczucia. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Mogą to być ćwiczenia w grupie, spacery lub regularne wypady na basen. 

  1. Relaksuj się

Zadbaj, aby w nawet najbardziej zabiegane dni znaleźć czas tylko dla siebie. Poczytaj książkę, wyjdź na długi spacer z psem, posłuchaj ulubionej muzyki, lub oddaj się swojemu hobby. 

  1. Zadbaj o dobry sen

Gdy jesteśmy wyspani, wszystko jest lepsze, prawda? Dlatego zatroszcz się o jakość snu. Sprzyjać temu będą regularne pory kładzenia się do łóżka i wstawania, rezygnacja z korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło na jakiś czas przed snem oraz przewietrzenie sypialni tuż przed pójściem spać. Wyciszenie i relaks przed snem, oraz np. odpowiednio dobrana aromaterapia będą pomocne. 

Pamiętaj, że zmiany możesz wprowadzać stopniowo. Krok po kroku wprowadzaj nowe, zdrowe nawyki i eliminuj zachowania, które nie służą Twojemu zdrowiu.