Po czym poznać dobre wino? Profesjonalna degustacja w praktyce

Wino jest uznawane za jeden z najszlachetniejszych i najbardziej prestiżowych trunków. W związku z tym, w Polsce sięga się po nie głownie na specjalne okazje. Mnogość gatunków i rodzajów win dostępnych na sklepowych półkach sprawia jednak, że często kupujemy pierwszą lepszą butelkę. Aby odkryć maksimum przyjemności ze spożywania wina, warto poznać je nieco bliżej, w czym pomagają modne w ostatnich latach degustacje.

Czym różni się dostępne w sprzedaży wino? Degustacje w praktyce

Wino to trunek, który występuje w różnych wariantach. Poszczególne trunki różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także gatunkiem winorośli, z której są produkowane. Na smak wina wpływa proces jego produkcji oraz winifikacja, która może mieć zróżnicowany przebieg. Wina dzielimy na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie, a na podział ten wpływa zawartość cukru. Mnogość gatunków win dostępnych w sprzedaży może przyprawić o niemały zawrót głowy, który odczuwa niemal każdy laik odwiedzający sklep z alkoholami w poszukiwaniu dobrej jakości wina.

W wyborze najlepszego wina,  w pełni odpowiadającego preferencjom danej osoby, okazji oraz rodzajowi posiłku, do którego będzie serwowane, pomaga zdobycie praktycznej wiedzy na temat wina. W celu popularyzacji tego szlachetnego trunku o cennych właściwościach zdrowotnych powstały degustacje, czyli specjalne spotkania podczas których specjaliści chętnie dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami oferując im przy tym wiele praktycznych wskazówek pomagających w wyborze odpowiednich odmian wina. W ich trakcie nie tylko poznaje się i smakuje wino degustacje oprócz tego wyjaśniają bowiem, jak należy je prawidłowo serwować oraz jak trzymać kieliszek, co jest jedną z najczęstszych wątpliwości wśród osób od czasu do czasu sięgających po wino.

Po czym poznać dobre wino? Profesjonalna degustacja w praktyce

Dlaczego warto bliżej poznać wino? Degustacje i ich zalety

Degustacje wina są wręcz stworzone dla osób zafascynowanych winem. W trakcie ich trwania uczestnicy mają okazję znacznie poszerzyć swoją wiedzę na temat wina, poznać jego bogatą historię oraz tradycyjne i nowoczesne techniki wytwarzania tego szlachetnego trunku. Degustacje dostarczają także ciekawostek ze świata win, wyjaśniają wątpliwości odnośnie ich wyboru oraz prezentują najciekawsze, najbardziej prestiżowe odmiany. Degustacja to także znakomita okazja, aby poznać właściwości zdrowotne oraz wszystkie „za” regularnym spożywaniu w niewielkich ilościach tego zdrowego, bogatego w naturalne antyoksydanty napoju.

Kluczowym punktem degustacji jest oczywiście kosztowanie starannie wyselekcjonowanych gatunków wina. W ich trakcie prezentowane są luksusowe, często bardzo kosztowne odmiany, które mało kto miał okazję wcześniej próbować. Oddając do dyspozycji uczestników wino degustacje uczą prawidłowego podejścia do picia tego trunku, który należy nauczyć się odczuwać wszystkimi zmysłami. Najpierw ocenia się kolor wina, następnie wącha się go starając się wychwycić i wyodrębnić wszystkie nuty zapachowe, a następnie bierze się do ust, ocenia konsystencję oraz to, co wydawałoby się najważniejsze, czyli smak trunku. Krótko rzecz ujmując, degustacje uczą czerpania maksimum przyjemności z obcowania z winem, prawidłowej techniki jego spożywania oraz pozwalają okryć wina, które są najbliższe naszemu sercu.