Planowanie dnia - jak organizować czas, aby zwiększyć swoją produktywność?

Jeśli często masz wrażenie, że w ciągu dnia brakuje Ci godzin, aby zrealizować wszystkie zadania, prawdopodobnie w niewłaściwy sposób planujesz swój czas lub bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków. Aby dowiedzieć się, w czym tkwi problem, warto w przemyślany sposób zaplanować cały dzień i zobaczyć, w jaki sposób organizujemy poszczególne zobowiązania oraz co robimy w wolnym czasie. Dzięki temu łatwo dostrzeżemy ewentualne nieprawidłowości. Ponadto dobra organizacja zachęca do trzymania się ustalonego planu i do realizowania wszystkich zadań. Od czego warto zacząć, aby stworzyć przejrzysty plan uwzględniający zarówno nasze obowiązki, jak i potrzeby?

Planowanie dnia - jak organizować czas, aby zwiększyć swoją produktywność?

Zaplanuj godziny snu i poranną rutynę

Mimo że budzenie się i chodzenie do łóżka o podobnej godzinie każdego dnia może być wyzwaniem, ustalenie tego typu rutyny ma bardzo duży wpływ na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku i na szybszą regenerację organizmu. Warto zadbać o to, by zawsze mieć przynajmniej 7-8 godzin nieprzerwanego snu. Ważne, aby nie polegać przy tym tylko na alarmie, ale w miarę możliwości nauczyć się słuchać swojego organizmu i dopasowywać do jego potrzeb. Nie bez znaczenia okazuje się przy tym elastyczność - jeśli jednej nocy położysz się spać później, niż planowałeś, pozwól sobie na dłuższy sen, o ile nie musisz tego dnia wstać do pracy.

Stwórz plan zadań i ustal ich priorytet

Jeśli czujesz, że masz do wykonania bardzo duży zadań, planowanie ich z wyprzedzeniem i z ustaleniem priorytetów może znacznie ułatwić cały proces oraz ograniczyć stres. Zacznij od posegregowania zadań od najważniejszych do tych mniej ważnych i oszacuj, ile czasu potrzebujesz na ich wykonanie. Pamiętaj przy tym o przerwach i o realnej ocenie swoich czasowych możliwości. Po zrealizowaniu poszczególnych obowiązków nie usuwaj ich całkiem ze swojego planu, a jedynie skreśl lub zaznacz jako wykonane. Dzięki temu pod koniec dnia prześledzisz swoją produktywność, zyskując poczucie satysfakcji i większej motywacji do działania następnego dnia.