Blokada niechcianego numeru

Współcześnie bardzo łatwo o to, by nasz numer telefonu dostał się w niepowołane ręce. Praktycznie każdy z nas zderzył się z sytuacją niechcianego połączenia, którymi są zwykle różne oferty sprzedażowe i propozycje marketingowe. Gdy nadchodzi taki moment, w którym czujemy, że tego typu telefony nas męczą, zastanawiamy się jak zablokować numer, czy jesteśmy w stanie zrobić to samemu czy potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Oto kilka praktycznych porad dotyczących blokowania natrętnych numerów komórkowych.

Podstawowe kwestie odnośnie blokowania numerów

Na początku warto wspomnieć o tym, że każdy jest posiadaczem nieco innego telefonu komórkowego. Za tym idzie to, że każdy model posiada własne ustawienia. Blokowanie numeru jest zależne nie do marki telefonu, ale od systemu operacyjnego jaki posiada. Inaczej ono będzie wyglądało w przypadku telefonów, działających w oparciu o system Android, a inaczej w przypadku systemu IOS.

Jak zablokować numer w systemie Android?

Sposób ten najbardziej jest przystosowany do telefonów komórkowych marki Samsung, Huawei, LG oraz Sony. Na początku należy przejść do listy ostatnich połączeń, następnie trzeba wybrać niepożądany numer, a później w odpowiedniej dla danego modelu telefonu w zakładce „edytuj” wyszukać opcję blokowania kontaktu. Najczęściej jest to zakładka „dodaj do czarnej listy”. Po wykonaniu tej czynności zablokowany kontakt nie będzie miał już możliwości nawiązania z nami połączenia.

Blokada niechcianego numeru

Blokowanie numeru w systemie iOS

Ta porada odnośnie „jak zablokować numer?” dotyczy głównie właścicieli telefonów marki Apple. Krok pierwszy to przejście do listy połączeń. Kolejny to wejście w informacje o niechcianym numerze. Po wyświetleniu panelu trzeba przejść do dołu strony i wybrać opcję „Blokuj tę osobę”. Dalej ma miejsce zatwierdzenie swojej decyzji, która decyduje o blokowaniu rozmów telefonicznych, wiadomości i FaceTime od konkretnej osoby. Dzięki tej procedurze natrętny rozmówca nie będzie mógł już od tej pory nawiązać z nami połączenia.

Blokowanie przez odpowiednią aplikację

Osoby, które do końca nie są przekonane do systemowych blokad mogą skorzystać z opcji jaką stanowią aplikacje mobilne do blokowania numerów. Jedną z nich jest Truecaller. Doskonale poradzi sobie z niechcianymi telefonami i wiadomościami. Posiada bogatą bazę numerów, która automatycznie identyfikuje spam i dokonuje jego blokady. Ponadto posiada również możliwość zidentyfikowania przychodzących połączeń od nieznanych numerów i pomaga odrzucić te, które nie są dla nas odpowiednie. Jest pełna interesujących funkcji, które przydatne są w różnych sytuacjach życiowych np. opcja nagrywania konkretnych rozmów.

Blokowanie przez operatora sieci komórkowej

Występuje jeszcze inna możliwość zablokowania niechcianego połączenia. Jeśli aplikacje oraz rozwiązania systemowe są nie dla nas wówczas można skorzystać z opcji jaką umożliwia nam własny operator telefoniczny. Można tego dokonać dwojako za pośrednictwem aplikacji mobilnej operatora lub za pomocą infolinii mamy możliwość dokonania blokady dowolnego numeru i przy okazji dokonać pewnych modyfikacji w ustawieniach np. dokonując blokady połączeń anonimowych, chodzi tutaj o numery zastrzeżone.