Co właściwie oznacza zdrowy tryb życia?

Każdego dnia można usłyszeć lub przeczytać informacje dotyczące zdrowego stylu życia. Obejmują one nie tylko strefę żywieniową czy aktywność fizyczną, lecz wskazują raczej jak postępować, aby podejmowane działania toczyły się w zgodzie z wewnętrznym „ja”. Czym właściwie jest zdrowe życie?

Dieta – temat rzeka

Wielu ludzi kojarzy przestrzeganie diety z czymś restrykcyjnym i zdecydowanie mało przyjemnym. Tymczasem zdrowa dieta polega na dostarczaniu wartościowych posiłków, z których korzyści czerpie w pierwszej kolejności ciało, a potem umysł. Jak to działa? Pokarm, który jest smaczny, wywoła uczucie sytości, co natychmiast będzie sygnałem dla części mózgu odpowiedzialnej za sferę zadowolenia. Dieta w żaden sposób nie ogranicza słodkiej przekąski czy spożywania czegoś, co ma nieco więcej kalorii. Kluczem jest jednak utrzymanie balansu i świadomy wybór tego, co będzie najzdrowsze dla organizmu.

Co właściwie oznacza zdrowy tryb życia?

Trochę wysiłku

Regularny trening pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Specjaliści polecają regularne uprawianie sportu przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu można w dużym stopniu zminimalizować ryzyko powstania najczęstszych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krwionośnego. Aktywność fizyczna oddziałuje także na psychikę. Wystarczy wspomnieć, że podczas treningu wytwarzają się hormony szczęścia, a po wysiłku pojawia się satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Przyjemne zmęczenie pozwoli na niezbędny sen, który świetnie zregeneruje ciało i dotleni komórki.

Czas dla siebie

Zdrowy tryb życia to także drobne przyjemności, na które należy pozwolić sobie każdego dnia. Może to być 30 minut poświęcone na czytanie wciągającej książki, wyjście do kina, teatru czy spotkanie z przyjaciółmi. Utrzymanie balansu pomiędzy codziennymi obowiązkami a przyjemnością pozwoli odstresować się po całym dniu i naładować energię na kolejny dzień pełen wyzwań. Warto zatem postarać się, aby każdego dnia znaleźć chwilę na zrobienie czegoś, co wywoła uśmiech na twarzy i zredukuje nagromadzony stres.