Czego używać w celu pozbycia się wszy?

Wszy są pasożytami, które mogą zaatakować każdego, niezależnie od płci i wieku. Mimo wszystko najwięcej słyszy się o nich w przedszkolach oraz szkołach podstawowych, ponieważ najczęściej atakują w większych grupach. Wszawica może występować również w miejscach, w których przestrzega się wszystkich zasad higieny.

Czego używać w celu pozbycia się wszy?

Objawy, które powinny zaniepokoić

Zastanawiając się jak pozbyć się wszy, warto wskazać najczęściej występujące objawy towarzyszące ich pojawieniu się. Pierwszym symptomem jest uporczywe swędzenie skóry głowy, dodatkowo w tych miejscach dostrzega się nierzadko zaczerwienienia. Dotyczy to miejsc za uszami, przy linii włosów, na potylicy, czy skroniach. W zależności od stadium rozwoju larw wszy, mają one różne zabarwienia – dorosłe często trudno dostrzec, ponieważ mają kolor brunatny lub szary. Sposobem na sprawdzenie, czy pojawia się problem jest praktykowanie czesania pod włos. Wszy mogą znajdować się u nasady włosów. Po wykryciu problemu, należy natychmiast podjąć kroki mające na celu wyleczenie wszawicy, dobrze sprawdzą się w tym przypadku produkty marki Sanity. Są one dedykowane dla dzieci i dorosłych, przybierają formy szamponów, wyczesek oraz innych preparatów przeciwko pasożytom. Większość z nich może być stosowana zapobiegawczo, na przykład wówczas, gdy w grupie przedszkolnej pojawiają się przypadki zachorowań. Wszelkie preparaty można zakupić bez recepty, ponieważ nie zażywa się ich doustnie, jedynie zewnętrznie – na suche włosy. Zasadniczo produkty pozwalające na pozbycie się wszy dzieli się na trzy grupy: silikonowe, chemiczne oraz ziołowe. W każdym z nich zawarte są inne składniki odpowiedzialne za zwalczanie pasożytów. Nałożenie preparatów powoduje, że wszy są niszczone, po tym fakcie wystarczy wyczesać je z włosów specjalnym grzebieniem. Jest on również dostępny w sklepie Sanity, a charakteryzuje się gęstymi i długimi ząbkami.

Jak skutecznie pozbyć się wszy?

Jednokrotne pozbycie się wszy niestety nie zagwarantuje, że problem nie wróci nigdy więcej. Nie ma na to żadnej gwarancji, choć ryzyko można oczywiście zminimalizować. Kuracji przy zastosowaniu dedykowanych preparatów powinni poddać się wszyscy członkowie rodziny oraz osoby potencjalnie narażone. Najlepszym rozwiązaniem jest podwójna aplikacja preparatów, druga powinna nastąpić po kilku dniach od pierwszej – wzrasta wówczas pewność skuteczności. Dodatkiem do szamponów lub aerozolu są specjalne gumki do włosów dla dziewczynek oraz plastry odstraszające pasożyty. Jest to możliwe dzięki olejkom eterycznym, bezpiecznych dla zdrowia, a groźnych jedynie dla wszy. Podczas leczenie wszawicy istotne jest także zadbanie o wysoki poziom higieny, zmianę pościeli, ręczników i innych przedmiotów codziennego użytku. Należy wyprać lub umyć wszystkie zabawki, czy ubrania, najlepiej w temperaturze o wartości co najmniej 60 stopni Celsjusza. W pozbyciu się wszy pomaga ponadto wymiana grzebieni oraz innych akcesoriów do włosów, należy pamiętać, że mogą znajdować się na nich pasożyty zagrażające wszystkim domownikom.