Dlaczego warto mieć kota w domu?

W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach nie brakuje wielbicieli kotów. Koty podbiły serca milionów osób. Z całą pewnością są to, zatem wyjątkowe zwierzęta. Warto pamiętać o tym, że posiadanie kota w domu ma pozytywny wpływ na życie ludzkie. Dlaczego kot w domu to same plusy? Oto najważniejsze powody.

Co dają nam koty?

Lista zalet naszych ulubieńców jest dość długa. Możemy wyróżnić wśród nich przede wszystkim: korzyści zdrowotne, zalety dotyczące relacji społecznych czy też bardzo dobry wpływ tych zwierząt na najmłodszych członków rodziny. Jak dowodzą naukowcy osoby posiadające koty w domu mają mocniejsze serca i są mniej narażeni na zawał. Ryzyko martwicy serca jest w takim przypadku aż o 30 % niższe niż u osób, które w swoim domu nie posiadają żadnego zwierzęcia. Ponadto warto dodać, że bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie ma mruczenie kota. Kocie mruczenie nie tylko relaksuje, ale także pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny, a to skutkuje poprawą odporności. Co dla wielu osób może okazać się naprawdę zaskakujące kocie mruczenie poprawia ukrwienie mózgu, obniża krążenie krwi, a nawet sprzyja leczeniu złamań kości. Warto także dodać, że w trakcie głaskania kota w ludzkim organizmie wydziela się oksytocyna, czyli hormon szczęścia. Głaskanie kota to bardzo dobry sposób na zmniejszenie stresu. W statystycznym ujęciu właściciele kotów żyją nawet o 5 lat dłużej niż osoby, które takich zwierząt nie posiadają.

Dlaczego warto mieć kota w domu?

Koty a dzieci – dlaczego warto, aby w domu którym są dzieci mieszkały także koty?

Należy pamiętać o tym, że koty mają naprawdę bardzo dobry wpływ na dzieci. U dzieci, które mieszkają z kotami wytwarza się więcej przeciwciał, które zapobiegają rozwojowi astmy. Dzieci przy kotach uodparniają się na różne dolegliwości, rzadziej np. chorują na alergie. Ponadto koty doskonale stymulują rozwój maluchów. Kontakt z kotem to również znakomity sposób na terapię dzieci z autyzmem. Kot to zwierzę, które może okazać się doskonałym przyjacielem. Dziecko potrafi nawiązać z kotem relację, dzięki której będzie bardziej szczęśliwe.