W trosce o suche włosy - domowa pielęgnacja

Włosy kojarzą się z atrybutem kobiecości - długie, gęste i lśniące przykuwają uwagę i wzbudzają zazdrość. Każda z nas chciałaby móc cieszyć się z pięknych i zdrowych włosów, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jeśli kosmyki są suche i łamliwe, to znak, że są one przesuszone i wymagają szybkiej regeneracji. Bagatelizowanie problemu suchych włosów może przyczynić się do ich wykruszania się. Oznacza to, że zapuszczając włosy nie będziemy mogły dostrzec pożądanego efektu, gdyż nasze kosmyki będą łamliwe. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, dzięki którym nasza fryzura odzyska witalność i blask.

Dlaczego włosy się przesuszają?

Na kondycję naszych włosów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są czynniki środowiskowe, a mianowicie nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr i wilgotne powietrze - tak więc warunki atmosferyczne znacznie pogarszają ich stan. Musisz mieć świadomość, że zbyt częsta i zbyt inwazyjna pielęgnacja włosów również może przyczynić się do ich przesuszenia. Częstokrotne mycie lub stosowanie kosmetyków na bazie sztucznych składników sprawia, że włos pozbawiony jest naturalnej bariery ochronnej, z kolei ciepło suszarki lub prostownicy powoduje uczucie suchości. Jeśli chcemy właściwie zadbać o pielęgnację włosów, musimy pamiętać o zdrowej diecie. Ma ona duże znaczenie, gdyż nieprawidłowe odżywianie przyczynia się do pozbawienia organizmu składników odżywczych, które są niezbędne do posiadania zadbanych kosmyków. 

W przypadku, gdy chorujemy i bierzemy leki nasze włosy mogą to odczuwać. Stają się wtedy łamliwe lub nawet zaczynają wypadać. Podobnie dzieje się, kiedy gospodarka hormonalna naszego organizmu zostaje zaburzona. 

Wymieniając powody, przez które nasze włosy przesuszają się, nie sposób pominąć farbowanie i trwałą ondulację. Niestety, silne środki chemiczne znajdujące się w farbie do włosów sprawiają, że ich struktura zostaje zaburzona, kosmyki stają się suche i ciężko je ułożyć. Kobiety, które najczęściej sięgają po odcienie blondu, najlepiej znają ten problem. Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że nie będą one matowe i szorstkie w dotyku. Warto jednak pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja włosów zaczyna się od zadbania o skórę głowy.

Pielęgnacja włosów - jak uniknąć przesuszania?

Aby zadbać o nasze włosy i nadać im zdrowy wygląd musimy ograniczyć korzystanie z urządzeń tj. suszarki, lokówki i prostownice, które generują ciepło szkodliwe dla naszych kosmyków. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do użycia suszarki, to warto ciepły strumień powietrza zamienić na zimny nawiew. Kiedy włosy są bardzo przesuszone dobrze jest nałożyć odżywkę lub maskę, która wygładzi pasma i zamknie łuski. W przypadku, gdy myślimy o nowym kolorze na naszej głowie, lepiej wybrać się do dobrego fryzjera niż próbować nakładać farbę samemu. Zbyt częste i nieumiejętne farbowanie bardzo niszczy włosy i sprawia, że stają się one niesamowicie suche. 

Kolejnym krokiem w pielęgnacji włosów jest ich odpowiednie upinanie i związywanie. Wiązanie włosów mocną gumką powoduje ich łamanie się. Można do tego celu użyć spinek i klamerek. Nie warto też zasypiać w upiętych włosach. Dodatkowo, jeśli zależy Ci na zapobieganiu łamania się włosów, możesz zainwestować w jedwabną pościel. Śpiąc pod bawełnianą pościelą, nasze włosy narażone są na mechaniczne uszkodzenia, przez co częściej się łamią. 

Aby odpowiednio pielęgnować włosy ważne jest regularne podcinanie końcówek. Fryzura wygląda zdrowiej, a preparaty lepiej wnikają w strukturę włosa. 

W trosce o suche włosy - domowa pielęgnacja

Pielęgnacja włosów za pomocą olejowania

Olejowanie włosów to świetny zabieg pielęgnacyjny, który możesz wykonać w domu. Olej można nakładać na suche lub mokre włosy, na noc lub przed myciem - wszystko zależy od Ciebie. Aby efekty były widoczne, najważniejsze jest wybranie odpowiedniego rodzaju olejku, który zadziała na suche, zniszczone włosy. Jeśli będziesz regularnie nakładać olejek, Twoje włosy będą wygładzone i nawilżone. Aby nie obciążyć zbytnio naszych włosów zaleca się, by preparat nakładać od połowy długości włosów. 

pielęgnacja włosów będzie pełnowartościowa, gdy do olejowania wybierzemy olej nierafinowany i zimnotłoczony. Oleje te zawierają witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, które odżywiają włosy przez co nadają im blask, gładkość i sprężystość.