Zasady wyboru sadzonek róż

Wymieniając najpopularniejsze kwiaty ozdobne uprawiane w Polsce nie można pominąć róż, które królują w ogrodach. Wyróżnia się aż ponad 150 gatunków i odmian, między innymi miniaturowe, okrywowe, bukietowe, pnące – każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Dzięki tej różnorodności można tworzyć niepowtarzalne, piękne bukiety na wszystkie okazje. Dość częstym widokiem są piękne, kolorowe żywopłoty z róż, wiele przydomowych ogródków zachwyca tymi wyjątkowymi kwiatami.

Zasady wyboru sadzonek róż

Sadzonki róż – jak je wybrać?

Najlepszą możliwością jest zakup sadzonek róż w profesjonalnych i sprawdzonych punktach sprzedaży, na przykład szkółkach roślin. Można mieć stuprocentową pewność, że wszystkie rośliny są tam odpowiednio zabezpieczane i pielęgnowane. Są ponadto doskonale ukorzenione, charakteryzują się twardymi korzeniami, więc szybko się przyjmują. Zakupione sadzonki róż powinny być silne, zdrowe i wolne od szkodników, chorób, wymagają regularnego podlewania przed posadzeniem. Każda osoba zainteresowana sadzonkami róż, może wybrać najlepszy swoim zdaniem rodzaj. Wyróżnia się młode sadzonki róż z odkrytymi korzeniami lub owiniętymi siatką albo workiem z juty. Niezależnie od dokonanego wyboru należy posadzić róże jak najszybciej, korzenie nie mogą się nadmiernie wysuszyć. Czasami w szkółkach roślin oferuje się także sadzonki umieszczone w doniczkach, niekiedy są one sprzedawane do sklepów – mogą wytrzymać cały rok. Jeżeli chodzi o termin sadzenia, to jest on inny w przypadkach poszczególnych odmian. Róże z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić jesienią, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Ewentualnie wczesną wiosną, gdy nie zagrażają już temperatury poniżej zera. Sadzonki kupione w pojemnikach można umieścić w ziemi w okresie od wiosny do jesieni – z wyjątkiem upalnych i mroźnych dni.

Podłoże dedykowane różom

Idealne dla sadzonek róż jest miejsce odpowiednio nasłonecznione, odpowiednio zabezpieczone przed działaniem ujemnych temperatur powietrza. W zakresie rodzaju gleby nie ma właściwie specyficznych wymagań, róże urosną nawet na tej przeciętnej. Nie zmienia to faktu, że najlepszą będzie taka, której odczyn pH ukształtuje się w granicach 6-7. Z uwagi na to, że róże wymagają regularnego podlewania, ziemia powinna być odpowiednio zdrenowana, aby odprowadzać ewentualny nadmiar wody. Sadzonki róż zazwyczaj umieszcza się w ziemi pojedynczo lub grupowo w rabatach, w ten sposób mają szansę utworzyć się piękne żywopłoty. Niekiedy rozrastające się róże stanowią oryginalną ozdobę budynków, taki widok trudno przebić pod względem atrakcyjności. Na około miesiąc przed posadzeniem kwiatów konieczne jest usunięcie starej ziemi na głębokości co najmniej 60 centymetrów, zastępuje się ją nową. Do ziemi o odczynie zasadowym można dodać torfu ogrodniczego, ewentualnie ziemi wrzosowej – wszystko zależy od wielkości systemu korzeniowego. Przed posadzeniem róż należy wsypać do wykopanego dołu obornik lub kompost i zrobić kopczyk, dopiero w tak przygotowanym dole umieszcza się sadzonkę. Przedtem wskazane jest usunięcie ewentualnych uszkodzonych, uschniętych i złamanych pędów.