Zdrowe nawyki żywieniowe - porady dla początkujących

Stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych ma pozytywny wpływ na pracę całego organizmu, a także na nasze samopoczucie. Przy regularnym spożywaniu zbilansowanych posiłków i piciu odpowiedniej ilości wody po kilku tygodniach można dostrzec pierwsze rezultaty i cieszyć się coraz lepszym zdrowiem. Jednak stosowanie się do wszystkich zasad prawidłowego odżywiania bywa trudne - szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają dbać o swoje zdrowie poprzez dietę. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze porady, które pomogą skutecznie wdrożyć nowe nawyki.

Zdrowe nawyki żywieniowe - porady dla początkujących

Planowanie posiłków i częstsze sięganie po warzywa oraz owoce

Osoby, które nie stosowały wcześniej zasad zdrowego odżywiania i nie dbały o przygotowywanie zbilansowanych posiłków, mogą czuć niechęć do niektórych warzyw i owoców - szczególnie tych, które mają wyrazisty smak. Z tego powodu ważne okazuje się korzystanie ze sprawdzonych przepisów, które pomogą stopniowo włączyć warzywa i owoce do codziennej diety dzięki dobrze dobranym proporcjom czy przyprawom. Wówczas pomocne staje się planowanie posiłków oraz zakupów. Warto na początku tygodnia wybrać kilka wartościowych dań i zrobić listę zakupów, pamiętając przy tym, by były to potrawy, które sprawiają wrażenie smacznych.

Oprócz przepisów na pełnowartościowe posiłki dobrym pomysłem będzie również pomyślenie o zdrowych przekąskach, przede wszystkim o owocach. Przy planowaniu posiłków i dbaniu o zaspokojenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego nie powinno się odczuwać głodu, ale w awaryjnych sytuacjach słodkie jabłko czy pomarańcza będą zdrowszym wyborem niż słodycze. Godną uwagi propozycją są również jogurty z własnoręcznie przygotowanym musem owocowym oraz owsianki, omlety czy naleśniki.

Unikanie nieświadomego jedzenia niezdrowych przekąsek 

Wiele osób ma niezdrowy nawyk sięgania po słodkie lub słone przekąski podczas oglądania serialu, meczu czy czytania książki. Tego typu jedzenie zwykle nie wynika z głodu, a jedynie z chęci przegryzienia czegoś przy okazji - często nawet nie zwracamy uwagi, jak coś smakuje albo wygląda. Dlatego warto zadbać o to, by jeść bardziej świadomie. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich słodyczy, ale dobrym pomysłem będzie jedzenie w bardziej świadomy sposób i ograniczanie pustych kalorii.